Curious Touch Soft har en forside med en meget speciel overfladefinish der føles som fersken, fløjl eller ægte rågummi.
Produktfordele:
Bagsiden er glat og mat. Findes i 300 g/m². Matchende konvolutter - se konvolutafsnit.
Anvendelsesmuligheder:
Curious Touch Soft passer rigtig godt til kreative tryksager, invitationer, omslag, foldere, kort og brochurer med mere.
Trykteknikker:
Curious Touch Soft egner sig til trykning med UV-farver i offset og serigrafi. Den bløde overflade er sart og der kan forekomme mærker fra trykprocessen. Ved trykning anbefales UV-farver på både for - og bagside. På grund af den specielle overflade kan man ikke opnå "metallic-effekt" med metallicfarver. Højblank effekt kan kun opnås med UV-lak i serigrafi. Curious Touch Soft er ikke lasertilpasset, da man ikke kan garantere tonervedhæftningen. Hvis man ønsker at udskrive i inkjet bør det testes først i den aktuelle maskine. Rastertæthed: 133 linjer/tomme (54 linjer/cm) anbefales i offset. Anvend farvereducering (UCR/GCR). Total farvemængde max 260%.
Garantier
Bukkestreg anbefales. Kvaliteten er egneet til trådhæftning, klammehæftning og limbinding. Curious Touch Soft kan udstanses og er, på grund af styrken, egnet til prægning. Kachering og lakering kan ikke anbefales, dette gælder også tryklak.
Miljøcertificeringer:
Curious er FSC® certificeret, og fabrikken er miljøcertificeret efter ISO 14001. Desuden er produktet ECF (elementary chlorine free).